Sari la conținut

Poză

fosforul alb si jmecheria de paste !

• Te rog autentifica-te pentru a raspunde
23 raspunsuri la acest subiect

#1 H2SO4

H2SO4
  • Dregător Public
  • 219 postări
  • Trăieşte în: Brabantul Flamand
  • Din: Berlin

Postat 04 May 2013 - 21:46

bun, sa incep cu urarile cuvenite pentru cei ce intzeleg pastele ...asa cum o dicteaza audientza !

- pot depune marturie aici privind jmecheria cu lumina de paste care "cica" vine la ora fixa si

zi anume,in loc anume...zapacind lumea credula si aiurisind multzimea !

jmecheria este cunoscuta si tolerata de ceva timp (fosfor alb cu aer umid-se aprinde !!!)

EU, acum 20 de ani am fost la Ierushalaim, s-a intamplat sa fie in "pashte ortodox"...in zapaceala colectiva, am fost prins in joc si dus la"fatza locului" - in afara de muuult zgomot si un soi de isterie colectiva- n-am vazut nimik !!! da, se aprineau lumanari in tot imprejurul isteric...dar atat i

cum este posibil sa se ajunga la dementza si tzacaneala actuala- unde se aloca avioane private(scumpe) sa aduca "lumina sfanta"(jmecherie) si alte avioane sa o raspandeasca...etc intr-o tzara unde alocatzia pt. un copil este de 9,80€/luna si unde se plange de boala si nevoi !!!

dementza totala si dezgust suprem !

halal paste ... RUSHINE !!!

• curioasatare apreciază asta

#2 curioasatare

curioasatare
  • Dregător Curte
  • 14 postări
  • Din: Braila

Postat 05 May 2013 - 7:44

Sunt intr-o mare parte de acord cu tine, ma dezgusta unele lucruri pe care nu am sa le inteleg niciodata. Traim intr-o tara unde se construiesc mai multe biserici decat scoli, unde toti platesc taxe si impozite mai putin biserica ..... si lista poate continua.   Cu toate acestea ne-am nascut crestini si trebuie sa pastram vie flacara credintei care inca mai palpaie in sufletul nostru.  Hristos a inviat !

#3 Maria

Maria
  • Dregător Public
  • 236 postări
  • Trăieşte în: Bruxelles
  • Din: Maramures

Postat 05 May 2013 - 8:27

Vorbim despre " Pasti", nu despre "Paste" ! Hristos a Inviat ! 

• Madalin Chirila și DanaM apreciază asta

#4 H.M.

H.M.
  • Dregător Public
  • 183 postări
  • Trăieşte în: Flandra de vest
  • Din: Hunedoara

Postat 05 May 2013 - 15:53

Vorbim despre " Pasti", nu despre "Paste" ! Hristos a Inviat ! 

Nu, Maria.  Corect este fie "Paște", fie "Paști". 

Acidule, eu te înțeleg. Însă îi înțeleg și eu pe ei. Biserica are nevoie de bani și nimic nu se vinde mai bine decât speranța de mai bine. 

curioasătare, nu cred că ne naștem creștini. ne naștem oameni. apoi ceilalți ne îndeamnă  / obligă / învăță să fim creștini, muslmani... Însă pentru că avem o oarecare capacitate de a ne schimba noi pe noi înșine, putem să deveni orice. 

• Oana Ionescu apreciază asta

#5 Nives

Nives
  • Dregător Curte
  • 63 postări
  • Din: Bucuresti

Postat 05 May 2013 - 18:48

Desi nu sunt asa inteleapta ca Hennes Mauritz sunt sigura ca m-am nascut om si inca pot deveni cine vreau.

#6 Emese Gaspar

Emese Gaspar
  • Dregător Curte
  • 15 postări

Postat 05 May 2013 - 20:31

Un pic pe linga subiect: vineri seara in drum spre casa, in masina, ascult radio si la stiri se vorbeste despre un furt :diablo: de citiva miei de la un agricultor valon. Sa fie legat de Pastele ortodox?

#7 Maria

Maria
  • Dregător Public
  • 236 postări

Postat 05 May 2013 - 22:28

Nu, Maria.  Corect este fie "Paște", fie "Paști". 

Acidule, eu te înțeleg. Însă îi înțeleg și eu pe ei. Biserica are nevoie de bani și nimic nu se vinde mai bine decât speranța de mai bine. 

curioasătare, nu cred că ne naștem creștini. ne naștem oameni. apoi ceilalți ne îndeamnă  / obligă / învăță să fim creștini, muslmani... Însă pentru că avem o oarecare capacitate de a ne schimba noi pe noi înșine, putem să deveni orice. 

Ok, vad ca trebuie sa vin cu manuscrisul. Iata explicatia si tine minte: http://www.credinta-...sfintele-pasti/

#8 H.M.

H.M.
  • Dregător Public
  • 183 postări

Postat 06 May 2013 - 5:36

Ok, vad ca trebuie sa vin cu manuscrisul. Iata explicatia si tine minte: http://www.credinta-...sfintele-pasti/

Maria,

1. Nu este un manuscris ci un articol obscur de pe internet, scris de o persoană fără niciun fel de autoritate în ale limbii române. 

2. "Paște" este o formă acceptă în limba română. Dincționarele actuale semnalează această formă a fi corectă.

3. Tu vezi Paștele a fi o sărbătoare sfântă, eu o văd o sărbătoare populară, a cărei sanctitate depinde doar de cei care o atribuie. Nu toată lumea este creștin-ortodoxă, deci sfințenia variază de la o persoană la alta. 
4. Orice limbă este dinamică și nu puține sunt cazurile în care există variații ale aceluiași cuvânt. 

5. Perspectiva mea asupra cuvântului este lingvistică, a ta este (presupun) mistică.

6. Ține minte!

#9 Maria

Maria
  • Dregător Public
  • 236 postări

Postat 06 May 2013 - 20:06

Maria,

1. Nu este un manuscris ci un articol obscur de pe internet, scris de o persoană fără niciun fel de autoritate în ale limbii române. 

2. "Paște" este o formă acceptă în limba română. Dincționarele actuale semnalează această formă a fi corectă.

3. Tu vezi Paștele a fi o sărbătoare sfântă, eu o văd o sărbătoare populară, a cărei sanctitate depinde doar de cei care o atribuie. Nu toată lumea este creștin-ortodoxă, deci sfințenia variază de la o persoană la alta. 
4. Orice limbă este dinamică și nu puține sunt cazurile în care există variații ale aceluiași cuvânt. 

5. Perspectiva mea asupra cuvântului este lingvistică, a ta este (presupun) mistică.

6. Ține minte!

Arata-mi un dictionar care accepta acest termen ca fiind corect. Putin conteaza perspectiva din care privim acest cuvant, important e daca e scris corect sau nu, despre asta era vorba. Iti recomand sa-ti revizuiesti putin limba romana, pt ca ii lipseste coerenta. 

• Andrada Pavel apreciază asta

#10 H2SO4

H2SO4
  • Dregător Public
  • 219 postări
  • Din: Berlin

Postat 06 May 2013 - 21:19

vad ca ati dat pe la dictionare,definitzii si alte offtopice - !!!

domn'e : 1+1 =2 vad ca va plac linkurile, iata 1 care arata cum se face jmecheria :

Practic, lumina nu coboară din cer ci lumânările se aprind la un moment dat în timpul slujbei.
În spatele acestui miracol se află o simplă reacţie chimică între fosforul alb şi oxigen. Fosforul alb nu este folosit în stare pură deoarece acestea se aprinde instantaneu în contact cu oxigenul, ci sub forma de fosfaţi utilizaţi într-un anumit solvent. Fitilul lumânărilor este înmuiat în solventul respectiv, iar când acesta se evaporă complet de pe fitil, fosforul alb ia contact cu oxigenul şi se realizază aprinderea.
Fosforul alb era cunoscut încă din Antichitate în spaţiul grecesc şi era folosit tocmai pentru astfel de scamatorii, nu este de mirare că această tehnică a fost utilizată în spaţiul bizantin (prima documentare a "luminii sfinte" a fost făcută în anul 1160 (la 106 ani după Mare Schismă). "Miracolul" nu s-a produs decât în prezenţa proeţilor ortodocşi (în timpul ocupaţiei musulmane, sau în prezenţa cruciaţilor sau catolicilor, "culmea", "miracolul" nu a avut loc). În anul 1238 Papa Grigore al IX-lea a denunţat "lumina sfîntă" ca fiind o fraudă (ştia el ce ştia...).
Revenind în România anului 2013, după o scurtă trecere în revistă a perioadei Evlui Mediu, se dau bani mulţi pe realizarea acestui circ menit să ţină masele de oameni în această iluzie a credinţei oarbe prin farsa descrisă mai sus. Şi nu un o cursă chater, ci două.

Încă ceva: să zicem că avem totuşi un pic de parafină şi ulei de palmier cu aromă de miere de albine în creier şi să presupunem (de dragul dezbaterii) că lumina sfântă e pe bune. Se dă următoarea situaţie:

1) Lumina "sfântă" se pogoară din cer la slujba de înviere de la Ierusalim la Biserica Sfântului Mormânt aproximativ la ora locală 00:00;
2) România şi Isralelul sunt situate pe acelaşi fus orar (+2 ore faţă de meridianul Greenwich);
3) Cursa charter se întoarce în ţară cu "lumina sfântă" de la Ierusalim aproximativ la ora locală (atât pentru Bucureşti cât şi pentru Ierusalim) 22:00.
CERINŢĂ: Calculaţi cum poate "lumina sfântă" de la Ierusalim să ajungă la Bucureşti cu două ore înainte ca ea să se pogoare din cer la Ierusalim?

Eu zic "că e o minune, clar!" Singura explicaţie logică ar fi aceea că preoţii de la Ierusalim păstrează lumina de anul trecut pentru a fi dată celor care vin să o ia şi să se întoarcă cu ea în ţara lor. Dar în cazul acesta pentru ce mai este nevoie de realiarea unei curse de tip charter în fiecare an când Patriarhia ar putea foarte uşor să se ducă o dată să ia lumina şi să o păstreez peste an?
Simplu: pentru că circul trebuie asigurat în fiecare an iar imaginea politicienilor şi a Bisericii trebuie împrospătată mereu în mintea oamenilor.

Aşa că dragi credincioşi, nu uitaţi ca diseară sa vă înghesuiţi cu toţii la Patriarhie (că trebuie "direct de la sursă") ca nu comva să rataţi porţia de fosfor alb pe băţ.

P.S.: SĂ PAŞTEŢI FERICIŢI!

tot ce este in "cursiv" este copiat de pe un blog istetz- nu-mi apartine, dar sper sa fie de folos...pentru unii !!!

Editat de Zeus, 06 May 2013 - 21:34.
culoarea textului prea deranjanta globulului ocular :)

#11 Andrada Pavel

Andrada Pavel
  • Dregător Curte
  • 24 postări
  • Din: Olanesti

Postat 06 May 2013 - 21:23

;) Desigur sunt pareri si pareri..Desi nu am prea auzit zicandu-se " Pasti Fericit" ci doar "Paste Fericit" ,parca suna mai corect Pasti..Deci ii dau dreptate Mariei :good:

• antonbe apreciază asta

#12 H.M.

H.M.
  • Dregător Public
  • 183 postări

Postat 06 May 2013 - 21:59

Arata-mi un dictionar care accepta acest termen ca fiind corect. Putin conteaza perspectiva din care privim acest cuvant, important e daca e scris corect sau nu, despre asta era vorba. Iti recomand sa-ti revizuiesti putin limba romana, pt ca ii lipseste coerenta. 

Consultă te rog următoarea publicație:
Academia Română, Institutul de lingvistică Iorgu Iordan, "Dicționarul explicativ al limbii Române", ed. a II-a, Ed. Univers Enciclopedic, 1998

Merg în România într-o săptămână, aș putea să îți aduc un dicționar dacă consideri că este necesar... 

#13 Maria

Maria
  • Dregător Public
  • 236 postări

Postat 07 May 2013 - 19:37

Consultă te rog următoarea publicație:
Academia Română, Institutul de lingvistică Iorgu Iordan, "Dicționarul explicativ al limbii Române", ed. a II-a, Ed. Univers Enciclopedic, 1998

Merg în România într-o săptămână, aș putea să îți aduc un dicționar dacă consideri că este necesar... 

Multumesc, esti foarte amabil insa il am pe al meu si mai am si ceva experienta pe la catedra, deci nu e necesar :)

In completare: Institutul de Lingvistica "Iorgu Iordan-Al Rosetti", deci nu doar Iorgu Iordan, iar titlul DEX-ului nu necesita majuscule decat pt prima litera. Nu inteleg de ce unii romanii gasesc necesar sa scrie cu majuscula cuvinte gen: roman, romana etc., atunci cand acestea nu se afla la inceput de propozitie/fraza.

Daca tot mergi in Romania mai bine adu pt tine ultima editie a DOOM-ului,(DOOM 2), ce zici? 

P.S. DOOM = Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane.

#14 Argumentum Ad Ignorantiam

Argumentum Ad Ignorantiam
  • Moderator
  • 131 postări
  • Din: Gaza, Palestine

Postat 07 May 2013 - 19:45

Paştele creştin îşi are origi­nea în Paştele evreiesc, numit Pesach. Această sărbătoare du­rează 8 zile şi, spre deosebire de Paştele creştin, care nu are o dată fixă, ci trebuie să cadă într-o Duminică, Pesach-ul este o sărbătoare cu dată fixă şi poate să înceapă în orice zi a săptămânii. Prin Pesach evreii sărbătoresc eliberarea din robia egipteană.
Pentru cei care sarbatoresc chestia asta, am si eu o intrebare : De ce o faceti ? :-)

#15 Maria

Maria
  • Dregător Public
  • 236 postări

Postat 07 May 2013 - 19:53

Paştele creştin îşi are origi­nea în Paştele evreiesc, numit Pesach. Această sărbătoare du­rează 8 zile şi, spre deosebire de Paştele creştin, care nu are o dată fixă, ci trebuie să cadă într-o Duminică, Pesach-ul este o sărbătoare cu dată fixă şi poate să înceapă în orice zi a săptămânii. Prin Pesach evreii sărbătoresc eliberarea din robia egipteană.
Pentru cei care sarbatoresc chestia asta, am si eu o intrebare : De ce o faceti ? :-)

Pentru ca " daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul." 

• Mihaela Danciu apreciază asta

#16 Argumentum Ad Ignorantiam

• Moderator
  • 131 postări

Postat 07 May 2013 - 20:09

Asta tre' sa fie un fel de raspuns standard luat din cartile martorilor lui Iehova. Din punct de vedere stiintific/logic si de bun simt, raspunsul tau neargumentat este invalid si stupid, in consecinta oricare din premisele pe care ai plecat sunt false si implicit ireale.
In lipsa de orice raspuns valid, valoarea frazei tale este egala cu 0 ( zero )

#17 Maria

Maria
  • Dregător Public
  • 236 postări

Postat 07 May 2013 - 20:17

Asta tre' sa fie un fel de raspuns standard luat din cartile martorilor lui Iehova. Din punct de vedere stiintific/logic si de bun simt, raspunsul tau neargumentat este invalid si stupid, in consecinta oricare din premisele pe care ai plecat sunt false si implicit ireale.
In lipsa de orice raspuns valid, valoarea frazei tale este egala cu 0 ( zero )

Citatul ii apartine lui Blaise Pascal, daca nu stii cine e cauta pe Google, te va lumina.

Ceea ce am citat mai sus e cat se poate de logic si de fondat ! Atata timp cat nu exista ceva, iar tu ai crezut, ai ceva de pierdut? Nu ! Insa daca nu crezi, si acel ceva exista, ai toate sansele sa pierzi tot. Simplu ! 

Daca raspunsul meu ti se pare "stupid" si "neargumentat", ofera tu unul mai clar la intrebarea mea: De ce nu sarbatoresti tu "chestia asta" ?

#18 Argumentum Ad Ignorantiam

• Moderator
  • 131 postări

Postat 07 May 2013 - 20:18

But again :

"If you could reason with religious people, there would be no religious people."  and this is a fact. :-)
  • H.M. apreciază asta

#19 Argumentum Ad Ignorantiam

• Moderator
  • 131 postări

Postat 07 May 2013 - 20:46

Religion : Even without a single piece of evidence, believe in what you can't see!
Science : Even if you have tons of evidence, doubt what you see!

Conclusion : Question everything!

P.S : Nu am niciun fel de legatura cu Israelul, Nazaret, Iisus, Pasti, Iepurasul de Pasti, Mos Craciun sau orice tine de religia crestina sau oricare alta religie, deci nu am de ce sa sarbatoresc :-)

#20 Maria

Maria
  • Dregător Public
  • 236 postări

Postat 07 May 2013 - 20:55

Apreciez sinceritatea raspunsului tau, vine ca un argument la o afirmatie de-a mea ;) O seara faina !